Wynajem lub wypożyczenie samochodu to firma, która wynajmuje samochody na mniej więcej długie okresy czasu (od kilku godzin do kilku lat). Często są to firmy z wieloma lokalizacjami. Znajdują się one głównie w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych, takich jak lotniska, porty, dworce kolejowe. Większość z nich oferuje usługi rezerwacji i zarządzania online.

Firmy te obsługują osoby tymczasowo potrzebujące pojazdów, takie jak turyści, podróżni, osoby nieposiadające własnego samochodu. Oprócz samochodów osobowych sektor ten obejmuje również wypożyczalnie pojazdów z własnym napędem, furgonetek, motocykli, skuterów i innych pojazdów. Agencje oferują również dodatkowe usługi, takie jak GPS, telepass, foteliki dziecięce, wózki i inne.
Konie, wagony i tym podobne są wynajmowane od niepamiętnych czasów. Pierwszy przykład wypożyczalni samochodów Poznań lotnisko pochodzi z 1904 roku, podczas gdy pierwsza firma w branży, niemiecka Sixt, została założona w 1912 roku, z trzema dostępnymi samochodami.

wypozyczalnia-samochodow-na-ferie

Joe Saunders z Omaha, Nebraska rozpoczęła pożyczkę na model Forda Model T w 1916 roku, dopiero w następnym roku jego firma miała 18 Forda Model T w cenie 10 centów za kilometr. Nazwą firmy stał się dysk Saunders – on sam, a później Saunders Sistem. W 1926 r. firma działała w 56 miastach, a w 1955 r. została kupiona przez Avisa.

Wynajem lub wypożyczenie samochodu

Pierwszym konkurentem Saunders był Walter L. Jacobs z siedzibą w Chicago, otwarty w 1918 r. z dwunastoma modelami T, zakupionymi w 1923 r. przez Johna Hertza.

W Wielkiej Brytanii wynajem samochodów rozpoczął się w 1920 r. od Godfreya Davisa, a w 1981 r. został zakupiony przez Europcar.
Istnieją trzy główne formuły wynajmu samochodu bez kierowcy, krótkoterminowy wynajem aut, długoterminowy wynajem aut i leasing.

Wynajem krótkoterminowy aut trwa od kilku godzin do 6 miesięcy, a jego cena zmienia się w zależności od czasu trwania, modelu samochodu, wymaganych opcji, przejechanych kilometrów.
Długoterminowy wynajem busów trwa od 6 miesięcy do 5 lat.
Leasing jest formą płatności ratalnej, która umożliwia umorzenie pojazdu.
Wypożyczalnie samochodów są właścicielami pojazdów, które wynajmują lub dzierżawią dla osób prywatnych lub innych firm. Flota może być własnością firmy (tzw. ryzykowne pojazdy, ponieważ firma nie wie, czy pojazd zostanie odsprzedany, gdy nie będzie używany), może być wynajęty, czy też można stworzyć program wykupu poprzez producenta lub ramię finansowe (tzw. pojazd odkupiony, ponieważ producent decyduje o początkowej cenie zakupu i cenie wykupu, która została ustalona na pewien okres).

Odnowienie floty samochodów na wynajem

W celu odnowienia floty samochodowej firmy mają różne rozwiązania, takie jak możliwość bezpośredniego zakupu samochodu od tych, którzy go wynajęli po cenie rynkowej lub poprzez sprzedaż na aukcji jednego lub więcej pojazdów. Na przykład firma wynajmująca samochody Hertz właśnie przystąpiła do programu Hertz Rent 2 Buy, w ramach którego sprzedaje kilka pojazdów w celu odnowienia floty.
Dostępne są liczne i różnorodne środki transportu, od samochodów osobowych po furgonetki, luksusowe samochody osobowe, ciężarówki, a nawet skutery i motocykle. Dostępne są również modele prestiżowe, elektryczne i hybrydowe. Inne firmy specjalizujące się w wynajmie zabytkowych samochodów, takie jak Rent-a-Wreck. Agencje znajdują się zazwyczaj na lotniskach, w dużych miastach, ale także w centrach turystycznych.

Aby umożliwić jednolitą i łatwą klasyfikację w celu porównania cen wynajmu samochodów z lotniska, Stowarzyszenie Producentów Wypożyczalni i Przemysłu Normalizacyjnego (ACRISS) opracowało system kodowania kodów klasyfikacji samochodów ACRISS. Opisuje wielkość, liczbę drzwi, rodzaj skrzyni biegów (ręczna / automatyczna) oraz czy samochód jest wyposażony w klimatyzację, zakodowaną czterema literami. Dodatkowe klasyfikacje na podstawie numerów miejsc i objętości tułowia zostały również ustalone przez belgijski wynajmujący.