Auto detailing jest czynnością polegającą na dokładnym czyszczeniu, renowacji i wykańczaniu pojazdu silnikowego w celu uzyskania wysokiej jakości czystości i lakierowania. Szczegóły mogą być wykonane na zewnątrz i/lub wewnątrz pojazdu.

Wprowadzenie do auto detailingu

Profesjonalne usługi uszczegóławiania i sprzedaż produktów zarówno profesjonalistom, jak i hobbystom, stanowią dużą obecność handlową w miejscach, gdzie autos jest podstawowym środkiem transportu. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, od kwietnia 2014 r. przychody z profesjonalnej działalności i branży wyposażenia wnętrz wyniosły ponad 9 miliardów dolarów.

Składniki uszczegółowienia auto detailing w praktyce

Szczegóły są zazwyczaj podzielone na dwie kategorie: zewnętrzne i wewnętrzne (lub kabina). Istnieją produkty i usługi, które koncentrują się na tych dwóch obszarach.
Zewnętrzne wykończenie karoserii polega na czyszczeniu, przywracając lub przekraczając pierwotny stan powierzchni wykończenia samochodu (zazwyczaj jest to lakier z połyskiem), wykończenie chromowane, okna, koła i opony oraz inne widoczne elementy na zewnątrz pojazdu. Stosowany jest szeroki wachlarz produktów i technik detalowania w zależności od typu i stanu powierzchni pojazdu lub preferencji szczegółowości.Więcej o temacie Auto Detailing przeczytasz na innych stronach o auto detailingu.

auto detailing w praktyce

Produkty obejmują między innymi:

  • detergenty i bezkwasowe odtłuszczacze (rozszczepiają brud i glebę),
  • glinę szczegółową (aby usunąć osadzone zanieczyszczenia),
  • woski, lśniące produkty i pasty do polerowania (aby przywrócić powierzchnię, a następnie poprawić refleksyjność lub nadać oponom połysk), a także
  • różne aplikatory, szczotki i ręczniki suszące.

Wykonywanie detali wnętrz wymaga głębokiego czyszczenia całej kabiny. Wnętrze pojazdów z ostatnich 50 lat składa się z różnych materiałów, takich jak tapicerka dywanowa, winyl, skóra, różne włókna naturalne, kompozyty z włókien węglowych, tworzywa sztuczne i inne, które wymagają zastosowania różnorodnych technik i produktów czyszczących. Odkurzanie jest standardem, a plamy tapicerskie można usuwać za pomocą czyszczenia parowego, płynnych i piankowych środków chemicznych oraz szczotek. Dodatkowo niektóre powierzchnie nieporowate mogą być polerowane.

Tak rozległy jak proces detalowania, zazwyczaj nie obejmuje on działań korygujących, takich jak naprawy w głównych warsztatach lakierniczych, ale może być ograniczony do renowacji farby za pomocą polerki dwukierunkowej lub obrotowej, aby wyeliminować zawirowania w obrębie farby.

Konserwacja i renowacja pojazdów samochodowych pianą aktywną

Konserwacja i renowacja samochodów jest mechaniczną lub kosmetyczną naprawą samochodów. Na przykład wytyczne Antique Automobile Club of America (AACA) mają na celu „ocenę zabytkowego pojazdu, który został przywrócony do tego samego stanu, w jakim dealer mógłby przygotować pojazd do dostawy do klienta”. Restauracja oznacza usunięcie, wymianę lub naprawę części pojazdu, a konserwacja oznacza
stanu” w celu przywrócenia go do stanu takiego jak nowy lub lepszy,”
zachowanie oryginalnych części.